DOMSCE~1

Dom scenograficzny

dom jednorodzinny w Gdyni

 

projekt: 2021 | pozwolenie: 2022

zakres: projekt koncepcyjny | budowlany
powierzchnia: 232 m²

Dom scenograficzny
Dom – obiekt mieszkalny, własny kąt, cztery ściany. Ten projekt już na etapie wytycznych inwestorów wymykał się standardowym definicjom. Musi dobrze sprawdzać się nie tylko jako przestrzeń do życia, ale też pracy, bo te dwie rzeczywistości przenikają się w życiu Agaty. Jej zawód sprawia, że dom nie jest całkowicie prywatny, w końcu zapraszane są do niego tysiące widzów za pośrednictwem internetu. Musi być więc miły nie tylko dla oczu, ale też obiektywu. Tak powstała idea domu scenograficznego będącego niejako pięknym tłem toczącego się wewnątrz (i na zewnątrz) życia.

Cztery kamyki w wysokiej trawie
Tworząc formę na działce, będącej piękną łąką w sąsiedztwie lasu, za wszelką cenę chcieliśmy zachować jej charakter. Podział domu na cztery bryły poza oddzieleniem życia rodzinnego od zawodowego, pozwolił na wejście w dialog z otaczającym krajobrazem. Niewielkie bryły osadzone w trawie wyznaczają cztery strefy: dzienną, nocną, studia nagrań i garażu. Połączone są one ze sobą szklanymi łącznikami, lub wyłącznie lekkim zadaszeniem. Od wejścia na działkę, przez wnętrze domu, do otwartej przestrzeni łąki prowadzi uniesiony 30 cm nad poziomem terenu drewniany pomost. Dzięki tym zabiegom natura dostała własną przestrzeń i jest odczuwalna w każdym zakamarku domu.

Wnętrza na świeżym powietrzu
Projektowania nie zakończyliśmy na wnętrzu domu. Rozsunięte pomiędzy sobą bryły wytworzyły dodatkowe przestrzenie. Każdej z nich nadaliśmy własny charakter, objawiający się indywidualną funkcją oraz materiałem. W sąsiedztwie strefy dziennej powstało patio ceglane – miejsce spotkań, wypoczynku i gotowania na świeżym powietrzu. W bliskości strefy nocnej znalazło się patio zen, będące miejscem wyciszenia oraz pergola zapewniająca prywatność przy granicy z sąsiadem.

Naturalnie
Dzięki naturalnym materiałom połączenie budynku z krajobrazem nie pozostało wyłącznie na poziomie formy. Idąc dalej zdecydowaliśmy się wykorzystać tradycyjne technologie. Bryły domu zbudowane są z ceramicznych pustaków niosących na sobie ciężar grubego, narzucanego fakturowego tynku, który zaprosiliśmy także do wnętrza salonu. Dachy pokryte są ręcznie formowaną ceramiczną dachówką o neutralnym kolorze, a stolarka okienna wpisuje krajobraz w piękne drewniane ramy.