BIUROW~1

Archi Wizytówka

centrum biurowo – logistyczne

 

projekt: | realizacja: 2015

zakres: projekt koncepcyjny | budowlany | wykonawczy | wnętrz

realizacja: 2015
powierzchnia biurowca: 690 m²

współpraca: Miłosz Stopiński
fotografie: Sebastian Deptuła – AnatomiaFormy

publikacja w czasopiśmie:

Architektura i Biznes, wydanie 05/2015

Jest to projekt budynku biurowego wraz z liczącą blisko 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchnią magazynową. Powszechnym działaniem w tego typu projektach jest odróżnianie części biurowej od hali za pomocą kolorystyki -zazwyczaj zaczerpniętej z logo inwestora. Dbając o spójność kompozycji całego zespołu, postanowiliśmy poszukać innych środków. Życzeniem inwestora było, aby w kompozycji budynku-wizytówki twórczo wykorzystać metal. Postanowiliśmy skontrastować lekkoś szlachetnych, nieskazitelnych powierzchni z masą czarnych połaci o zgrzebnej strukturze. Obiekt należy do dynamicznie rozwijającej się polskiej firmy Nova Trading zajmującej się handlem i obróbką stali nierdzewnej i aluminium. Jest on typowym dla tego typu funkcji konglomeratem ekonomicznej hali produkcyjno-magazynowej i reprezentacyjnego budynku socjalno-biurowego.

 

W celu zminimalizowania rozdźwięku między silnie odmiennymi typologiami poszczególnych części, położono szczególny nacisk na utrzymanie prawidłowych proporcji i relacji obu brył oraz odpowiedniej skali artykulacji elewacji części biurowej. Uwolniona od zbędnych detali jest ona zbudowana z czytelnej kompozycji silnie kontrastujących ze sobą dwóch grup powierzchni: czarnych pól zgrzebnego i grubo oziarnionego tynku (wstępnie projektowanych jako prefabrykaty betonowe), oraz gładkich, sztywnych i połyskujących płaszczyzn szkła i paneli aluminiowych. Płyty wykończone naturalnym aluminium, zostały zamontowane pod różnymi kątami, tworząc kompozycję pryzmatycznych wnęk okiennych. Taki układ sprzyja ciekawym odbiciom naturalnego i sztucznego światła tworząc lekką, efemeryczną i rozedrganą strukturę elewacji. Uzyskany efekt w nietypowy sposób eksponuje szlachetny charakter ważnego ze względu na specyfikę firmy materiału. W celu umożliwienia ustawienia paneli pod odpowiednimi kątami, elewacja tynkowana została odsunięta od ściany nośnej o około jednego metra za pomocą podkonstrukcji stalowej.

 

Układ funkcjonalno-przestrzenny został zorganizowany na otwartym planie, który podkreśla kameralność założenia. Trzonem kompozycyjnym jest dwukondygnacyjna, doświetlona górnym świetlikiem strefa lobby. Zapewnia ona kontakt wzrokowy z pozostałymi funkcjami budynku, co sprzyja łatwemu zorientowaniu się w jego układzie. Granice między poszczególnymi strefami są płynne i umowne. Mają one charakter kieszeni połączonych komunikacją prowadzoną wzdłuż głównej fasady i wyznaczonych poprzez lekkie elementy takie jak ścianki szklane, pionowe żyletki MDF, meble czy wysokie donice. Taka organizacja przestrzeni podejmuje próbę stworzenia komfortowego, ale też w pełni demokratycznego, dynamicznego i inspirujące środowiska.